TAUW: gids in de verduurzaming van industriële locaties

TAUW: gids in de verduurzaming van industriële locaties

Hoe maak je bestaande industriële bedrijven toekomstbestendig? En wat komt er kijken bij het sluiten en (her)ontwikkelen van complexe sites in bebouwd industrieel gebied? Advies- en ingenieursbureau TAUW ondersteunt bedrijven bij dit soort ingrijpende keuzes en ziet volop kansen voor verduurzaming in de Rotterdamse haven.

TAUW heeft bijna een eeuw ervaring als advies- en ingenieursbureau. Het heeft, naast ontwikkeling van het stedelijk en landelijk gebied, een sterke focus op verduurzaming van de industrie. TAUW speelt een belangrijke rol in het begeleiden van bedrijven bij complexe ontwikkel- en transitieopgaven. Annette Haselhoff, senior consultant en business leader duurzame industriële locatieontwikkeling, vertelt meer over wat TAUW voor de haven en industrie kan betekenen.

Van water naar industrie
TAUW begon bijna honderd jaar geleden als Technisch Adviesbureau van de Unie van Waterschappen. Anno 2025 is het een Europese speler met 1.500 medewerkers en kantoren door heel Nederland en daarbuiten. “Wij ondersteunen bedrijven in de industrie bij vraagstukken rond locatieontwikkeling: herontwikkelen, optimaliseren of juist netjes stoppen van de bedrijfsvoering en opruimen,” legt Annette uit. “We hebben de expertise in huis, van civiel en milieutechnisch tot strategisch advies, om bedrijven te begeleiden bij deze ingrijpende keuzes.”

Herontwikkeling is complex
Een sprekend voorbeeld is de sluiting en herontwikkeling van de voormalige Aluchemie-locatie in de Botlek. Annette: “Dat soort trajecten zijn enorm complex. Je hebt te maken met een zeer groot terrein met uitdagende planningen van voorbereiding en uitvoering van sloop, bodemsanering en herontwikkeling.  Hierbij zijn een groot aantal stakeholders betrokken en je hebt te maken met complexe wet- en regelgeving die gedurende het traject aan verandering onderhevig is. Wij pakken daarin bewust een gidsrol: transparant keuzes inzichtelijk maken en bedrijven helpen richting te bepalen.” Advario ontwikkelt momenteel op deze locatie samen met Power2X een moderne opslagterminal voor nieuwe energieoplossingen.

‘Bij Deltalinqs hoor je wat er speelt’
Een organisatie als Deltalinqs biedt volgens Annette grote voordelen. Om goed te adviseren moet je zowel de praktijk kennen als je inleven in de belangen van de stakeholders. Bij Deltalinqs hoor je wat er speelt, deel je praktijkvoorbeelden en denk je mee over oplossingen. En het is ook de plek om goede voorbeelden te laten zien. Bijvoorbeeld van bedrijven die op eigen kracht verduurzamen, soms zelfs zonder dat de wet- en regelgeving hen daartoe verplicht.”

Naar een clustervisie voor de toekomst
Volgens Annette is het belangrijk dat bedrijven in de haven steeds meer in ecosystemen denken. “De duurzame industrie van de toekomst draait om samenhang. Alleen door waardeketens te sluiten en samenwerking te zoeken, kunnen we nieuwe circulaire bedrijvigheid rendabel krijgen. Dat vraagt om visie en ruimte voor nieuwe industrieën, maar ook om praktische voorbeelden waarmee we laten zien: het kan wél.”