Omgevingsdialoog Maasvlakte/Europoort uitgebreid naar gehele haven
De ‘Omgevingsdialoog Maasvlakte/Europoort’ die Deltalinqs sinds een aantal jaren organiseert, wordt in 2026 uitgebreid tot een gebied-dekkend systeem. “In samenwerking met Havenbedrijf Rotterdam, zetten we zo in op het versterken van de relatie met én verbinding tussen haven en omwonenden in het hele havengebied”, aldus Bas Janssen, directeur van Deltalinqs. De nieuwe plannen werden op maandag 1 december gepresenteerd tijdens de 8e editie van de genoemde dialoog.
Deltalinqs en Havenbedrijf Rotterdam zetten in op een gebied-dekkende dialoog verdeeld over vier gebieden: Maasvlakte/Europoort, Noordoever, Botlekgebied en Waal- en Eemhaven. In deze gebieden komt, net als op de Maasvlakte, twee keer per jaar een Omgevingsdialoog waarin bewoners, (lokale) overheden, bedrijven en andere relevante organisaties, zoals provincie Zuid-Holland, VRR en DCMR, samenkomen en waar bijvoorbeeld bedrijven nieuwe plannen kunnen presenteren. Omwonenden kunnen op dit soort avonden terecht met uiteenlopende vragen over de haven.
Met de verschillende omgevingsdialogen willen Havenbedrijf Rotterdam en Deltalinqs een platform creëren waar bedrijven, ministeries of andere organisaties terecht kunnen als zij met de omgeving van de haven in gesprek willen. Op deze manier willen de twee organiserende partijen ook de grote hoeveelheid aan informatieavonden en initiatieven zo veel mogelijk stroomlijnen.
Omgevingsveiligheid thema van de avond
Naast de bekendmaking van de haven-dekkende dialoog, stond de achtste editie van de Maasvlakte/Europoort Omgevingsdialoog in het teken van Omgevingsveiligheid. De avond, die zoals altijd werd voorgezeten door wethouder Bal van de gemeente Voorne aan Zee, startte met een presentatie van Deltalinqs-adviseur Proces- en Arbeidsveiligheid Frank Kasel. Hij nam de omwonenden mee de wetgeving en verplichtingen van SEVESO-bedrijven en stond stil bij incidentbestrijding, veiligheidsbeheersystemen en hoe bedrijven ‘leren van incidenten’. Ook stond hij stil bij de communicatieverplichtingen van bedrijven en hoe Deltalinqs de bedrijven daarbij helpt. Aan het eind van de presentatie stelde Frank de omwonenden de vraag naar welke informatie zij als omwonenden op zoek zijn en in welke vorm. Een interessante dialoog waarmee bedrijven hun informatie zo goed mogelijk op hun omgeving kunnen afstemmen. Alan Dirks, Programmamanager Environmental Policy bij Havenbedrijf Rotterdam, nam het publiek vervolgens mee in de veiligheidsrisicogebieden in en om de haven en gaf inzicht in de kansen en risico’s van een groot incident in het havengebied.
Gezamenlijke brandweer
Vervolgens was het de beurt aan Pieter van den Bergen, directeur van de Gezamenlijke Brandweer. Hij vertelde over de functie en de rol van de Gezamenlijke Brandweer, mocht er onverhoopt toch een incident plaatsvinden.
Presentaties door bedrijven
Het laatste deel van de avond stond in het teken van een aantal bedrijfspresentaties. Zo gaf Natascha Schuttinga, Permission Lead bij Hycc, een update over hun project H2-Next. Hanna van Luijk, site director bij Neste, die vertelde over de uitbreiding van hun fabriek op de tweede Maasvlakte, onder meer voor de productie van SAF (Sustainable Aviation Fuel).
Meer informatie of vragen over de haven-dekkende dialoog? Neem contact op met Monique Zeedijk (contactgegevens aan de rechterzijde).