Benutten storingsreserve biedt kansen om nieuwe klanten aan te sluiten

Benutten storingsreserve biedt kansen om nieuwe klanten aan te sluiten

Staatssecretaris De Bat maakt het met zijn recente plannen mogelijk om een deel van de zogeheten storingsreserve te benutten om op relatief korte termijn nieuwe klanten in de Rotterdamse haven aan te sluiten op het elektriciteitsnet. Deltalinqs is blij met deze stap, omdat hiermee eerder in de tijd al meer bedrijven kunnen worden geholpen om te elektrificeren.

De reserve waaruit geput kan worden, is de zogenoemde ‘vluchtstrook’ van het elektriciteitsnet, die nu wordt vrijgehouden om storingen op te vangen. Door een deel ervan onder strikte voorwaarden beschikbaar te stellen, kan TenneT extra ruimte creëren voor bedrijven die willen investeren of verduurzamen, maar nu op de wachtlijst staan voor een nieuwe of zwaardere aansluiting. Deze bedrijven moeten dan wel bereid en technisch in staat zijn om hun elektriciteitsgebruik tijdelijk te verminderen wanneer de storingsreserve daadwerkelijk nodig is.

“Het benutten van de storingsreserve is geen vervanging voor de structurele uitbreiding van het stroomnet, maar kan wel helpen om de huidige schaarse capaciteit beter te gebruiken. Een snelle uitwerking van deze maatregel is daarom nodig, zodat bedrijven kunnen blijven investeren, verduurzamen en concurreren en exact weten wanneer er waar welke ruimte komt,” aldus Deltalinqs. 

Achtergrond
Het benutten van de ‘vluchtstrook’ maakt deel uit van nieuwe crisiswetgeving waarmee het Kabinet meer ruimte wil creëren op het overvolle stroomnet. Staatssecretaris De Bat (Klimaat en Groene Groei) kondigde op 11 september een pakket maatregelen aan om het elektriciteitsnet sneller uit te breiden en beter te benutten en dit is daar een onderdeel van. 

Deltalinqs-voorzitter Jacco Vonhof: “Dit zijn de maatregelen waar heel Nederland naar snakt en die echt gaan helpen. Dikke pluim voor de staatssecretaris en de netbeheerders voor hun creativiteit en doortastendheid. Dat is wat nodig is om meer mogelijk te maken.”

Handelingsperspectief voor bedrijven
Het maatregelenpakket richt zich daarnaast onder andere op meer inzicht in de beschikbare netcapaciteit, de positie in de wachtrij en de mogelijkheden voor flexibel gebruik. Dit vergroot het handelingsperspectief voor bedrijven. TenneT publiceert voor de havenregio al periodieke herijkingen; een wettelijke verplichting om deze informatie te delen kan bedrijven verder ondersteunen bij hun investerings- en verduurzamingsbesluiten.